Održan prvi susret novog ciklusa Temeljne formacije animatora

Održan prvi susret novog ciklusa Temeljne formacije animatoraU subotu, 5. studenoga 2022. godine u Centru za mlade Varaždinske biskupije u Varaždinu započeo je novi ciklus Temeljne formacije animatora „Mladi za mlade“.

Prvi od pet susreta pripremali su i održali animatori instruktori zajedno s pomoćnim animatorima pod vodstvom Lee Miloš, voditelje formacije i vlč. Marka Domitera, predstojnika Ureda za pastoral mladih.

Susret je započeo molitvom i pjesmom, a prigodni pozdrav i riječi ohrabrenja izrekao je varaždinski biskup Bože Radoš, izrazivši mladim polaznicima formacije srdačnu dobrodošlicu. Nadovezujući se na uvodnu molitvu i riječi Psalma 143, istaknuo je četiri motiva: lice, ruku, put i Duh. Biskup je podsjetio mlade na papine riječi da su mladi novo lice Crkve koje nosi ljepotu i svježinu. Crkva je uvijek mlada i pozvana je pokazati svježinu koja nije naborana ljudskim slabostima i ogrebotinama. Potom je istaknuo da je Crkva zajednica, obitelj u kojoj se ljudi drže za ruku. Žalosnima pružamo ruku ohrabrenja; one koji padaju podižemo. Treći motiv je put. Put je slika našega života, a najljepša dionica je djetinjstvo, odnosno mladost. Na tom putu pozvani smo graditi zajedništvo, kazao je biskup, te dodao da će nam se vratiti sve što ćemo dati drugima. Na kraju je istaknuo važnost Duha Svetoga, rekavši da 'u svojim nogama' nemamo snage ići putem kršćanskog života, ali mi smo ljudi Duha Svetoga kojima Bog zacrtava i usmjerava putove.
Na početku susreta pristune je pozdravio vlč. Marko Domiter, predstojnik Ureda za pastoral mladih te ukratko predstavio djelovanje Ureda i aktivnosti koje predstoje u narednoj pastoralnoj godini. Potom su se predstavili animatori instruktori i pomoćni animatori koji će sudjelovati u tijeku formacije.

Voditeljica formacije Lea Miloš predstavila je mladima ciljeve i sadržaj formacije i uvela je mlade u program Temeljne formacije animatora. Cjelodnevni program sastojao se od vježbe očekivanja, igre, bansa, plesa, radionice „Animator: Tko? Što? Kako?“, rada u malim grupama i predstavljanja rada u malim grupama.

Tijekom rada u malim grupama, mladi su se međusobno bolje upoznali, izrekli svoje osobne poticaje, motivacije i razloge sudjelovanja u školi za animatore, iznijeli su svoja očekivanja i prve dojmove. Pokazali su zainteresiranost da se uključe u život svojih župnih zajednica, otkrili želju za rastom u vjeri i potrebu da druge mlade približe Bogu.
Na završetku susreta vlč. Marko izrekao je zaključak susreta i ohrabrio polaznike na putu koji su započeli. Podsjetio je da škola za animatore nema cilj zabaviti se, kao i naše poslanje animatora. Formacija nudi bogat i raznolik sadržaj koji pomaže učiti kako biti animator, tj. kako navijestiti Evanđelje i donijeti Isusa drugima – djeci i mladima. Pozvao je mlade da sebi i drugima daju vremena – jer smo svi na putu rasta – za što nam je potreban dar strpljivosti. Na kraju je izrazio oduševljenje što su mladi došli otvorena srca, brzo se povezali i sprijateljili.

Voditeljica formacije Lea Miloš izrekla je obavijesti i tehničke napomene, a susret je zaključen zajedničkom molitvom. Drugi susret formacije planiran je od 25. do 27. studenoga.