Proteklog vikenda održan 16. Križni put mladih Varaždinske biskupije

SV. MARTIN NA MURI - MURSKO SREDIŠĆE - PODTUREN, 12.-13.03.2016. Proteklog vikenda održan 16. Križni put mladih Varaždinske biskupije župama Gornjomeđimurskog dekanata.

Ni vjetar, ni niske temperature, ali ni najavljena kiša nisu spriječili mlade da i ove godine hrabro svjedoče svoju vjeru hodom kroz Varaždinsku biskupiju. Naime, proteklog je vikenda, 12. i 13. ožujka održan 16. po redu Križni put mladih Varaždinske biskupije i to na najsjevernijem području Varaždinske biskupije – Međimurju, točnije Gornjomeđimurskom dekanatu.

500-tinjak mladih okupilo se u subotu u ranim jutarnjim satima u najsjevernijem mjestu u Hrvatskoj – Sv. Martinu na Muri, gdje je u župnoj crkvi Sv. Martina biskupa bila i prva postaja ovogodišnjeg, 16. Križnog puta mladih Varaždinske biskupije.

„Koji su vaši ideali? Imate li ih uopće? Što za vas znači domovina i kako se borite za nju?“, pitao je mlade već na prvoj postaji povjerenik za mlade Varaždinske biskupije, vlč. Tihomir Kosec.  Mnogi danas odlaze raditi u Irsku ili Njemačku i više se nikad neće vratiti, a gospodarstvo u Hrvatskoj propada. Mnogi danas ne žele imati djecu, a u Hrvatskoj je svake godine sve manji broj rođenih. Zašto ne biste ostali u Hrvatskoj i zajedno je gradili? Zašto taj djelić zemlje na kojem živite ne biste poboljšali? Mjesto na kojem stojiš i hodaš sveto je tlo i zato „i vi budite sveti“ (1 Pt 1,15). Upravo marljivi i obrazovani mladi ljudi koji žive po uzoru na svece mogu poboljšati svoju okolinu, a zatim i uvjete života u domovini. Isus je hodao zemljom i učinio je svetim mjestom i baš zbog toga i vi imate prilike živjeti sveto i učiniti domovinu boljim mjestom. Volite svoju domovinu, svoj rodni kraj te ponosno na njemu stojte i hodite, ne gazite, već hodite s poštovanjem i zahvalnošću, ponekad baš kao na prstima, naglasio je vlč. Kosec, pa su – vezano uz to – za ovogodišnje obilježje odabrane – papuče, te himna – Bože, čuvaj Hrvatsku.

Prvog dana Križnoga puta mladi su prošli ukupno 22 kilometara i 7 postaja: župna crkva sv. Martina biskupa u Sv. Martinu na Muri, raspelo u Gradiščaku, kapela sv. Margarete u Kapelščaku, pil Marije Kraljice u Gornjem Koncovčaku, raspelo u Zaveščaku, župna crkva sv. Marka evanđelista u Selnici. Sedma postaja bila je župna crkva svete Marije Kraljice i svetog Ladislava u Murskome Središću, no zbog velikog broja mladih večernja sveta misa održana je u tamošnjoj dvorani. Po završetku sv. mise mladi su još 45 minuta proveli u klanjanju pred Presvetim, u promišljanju, zahvaljivanju i slavljenju Gospodina.

Drugog dana, u nedjelju, mladi su prohodali ukupno 19 kilometara te molili također na 7 postaja koje su bile u župnoj crkvi uzvišenja sv. Križa, Vratišincu, raspelo na ulasku u Gornji Kraljevec, kapela u Gornjem Kraljevcu, kapela sv. Stjepana kralja u Celinama, kapela Gospodinova uzašašća u Sivicama, raspelo na ulasku u Podturen. Tog su dana uz pomoć redara preskočili nekoliko vodenih i zemljanih prepreka te prešli željezničku prugu, pjevali Jaltu na livadi, te molili ili razmatrali u postaji šutnje. Posljednja postaja 16. Križnog puta bila je župna crkva sv. Martina biskupa u Podturnu gdje je održana i središnja sveta misa koju je prevodio varaždinski biskup, mons. Josip Mrzljak.

Biskup Mrzljak kazao je mladima kako su dva dana hodili za Isusom sa željom da gledaju u Njega i slijede ga, ne tjelesnim očima, nego očima svoga srca, svoje vjere. "U dubini ljudske duše je želja za životom, pa kako ne bismo i mi čeznuli za vječnim životom kada vidimo da se zemaljski život ruši. Današnji svijet također želi vidjeti Isusa, ali za to treba otvoriti oči vjere i prepoznati ga u svijetu u kojem živimo, u kojem živi i Isus jer je Njegova riječ živa i On je uvijek s nama", poručio je biskup. Naglasio je kako su pozvani preispitati svoj život i razmisliti na koji način Isus živi u životu svakog od njih.

Sljedeći, 17. Križni put mladih Varaždinske biskupije prolazit će Virovskim dekanatom.

Subota i nedjelja, 12. i 13. ožujka 2016.

Sveti Martin na Muri – Mursko Središće - Podturen

"…i vi budite sveti“ (1 Pt 1,15)

Obilježje: papuče

Himna: Bože, čuvaj Hrvatsku