Proslavljen ovogodišnji Holywin pod geslom "Život i primjer bl. Carla Acutisa"

VARAŽDIN, 31.11.2021. Uoči svetkovine Svih svetih, u subotu 31. listopada, održan je osmi „Holywin 2021.“ – molitveno-slavljeničko bdjenje pod geslom "Život i primjer bl. Carla Acutisa"

Molitveno-slavljeničko bdjenje započelo je molitvom krunice i litanija bl. Carlu Acutisu te kratkim dokumentarnim filmom o životu bl. Carla koji donosi video zapise iz obiteljske arhive sa različitih životnih događaja bl. Carla ali i video zapise koje je snimio sam blaženik. Spomenuti sadržaji odlično su pripremili sudionike za glavni dio bdjenja - slavlje svete mise i slavljeničko klanjanje.

Sv. misno slavlje predvodio je vlč. Ivan Grbešić, duhovnik bogoslova u Nadbiskupskom bogoslovnom sjemeništu u Zagrebu uz koncelebraciju vlč. Tihomira Koseca, predstojnika Ureda za pastoral mladih naše biskupije i vlč. Tomislava Kosa, župnika župe rođenja BDM u Maloj Subotici, uz asistenciju đakona i bogoslova. Vlč. Grbešić održao je i kraću duhovnu obnovu uz katehezu o životu blaženog Carla. Tijekom mise mladi su imali prilike pristupiti i sakramentu sv. ispovijedi.

U svojoj homiliji vlč. Grbešić istaknuo je mladima: „Svi mi u našim pothvatima i aktivnostima; u sportu, glazbi, školi i studiranju želimo dobiti neku medalju i priznanje, a sv. Ivan nam u večerašnjem odlomku govori da nećemo dobiti samo neku medalju nego samog Isusa i biti ćemo obilježeni znakom križa na našim čelima! To će biti znak naše pobjede! Tko se tome ne veseli? Zamislite! Jednog dana vidjeti ćemo Isusa i to propustiti značilo bi promašiti život! Želimo da nam život bude "mrak"! Želimo biti najbolji u tome što jesmo! To je izazov ove noći! Da mi već sada razmišljamo kako ćemo osvojiti tu "medalju" koju nam je Gospodin pripremio!"

Pri kraju homilije propovjednik je vrlo duboko i proniknuto povijesno aktualizirao život i djelovanje bl. Carla: „blaženi Carlo rođen je u obitelji roditelja koji su bili menađeri i nisu prakticirali svoju vjeru. Trčali su svijetom ostvarujući profit pa je i sam Karlo rođen u Londonu. Po povratku u Italiju Carlo počinje svojim životom, iznimnim u svojoj običnosti, poticati brojna pitanja kod svojih roditelja. Jednog dana, mama Antonija ga je upitala zašto svaki dan ide na sv. misu na što joj je on odgovorio da samo tako može postajati sve više sličan Isusu. Sve joj je postalo jasno kad se je Carlo razbolio u vrlo kratkom periodu i u svega tjedan dana umro te je veliki broj ljudi dolazio na njegov grob, molio mu se i počela su se događati čuda. Znate, Carlo je bio i u vašoj biskupiji! Na svoju web stranicu o euharistijskim čudima uvrstio je i svetište u Ludbregu. Tako je i on bio u Ludbregu - virtualno!"

Vlč. Grbešić podijelio je svoje iskustvo zagovora bl. Carla u vrijeme kad je našu zemlju i Sisačku biskupiju pogodio niz jakih potresa usred pandemije te je zaključio s nekoliko misli bl. Carla koje bi nam i danas trebale pokazivati koji je put svetosti: "Carlo je govorio kako je njegova autocesta za Nebo euharistija, kako je sv. ispovijed balon koji dušu uzdiže u Nebo, Majka Marija bila je njegova jedina žena u životu, a krunica ljestve kojima se uspinjemo u Nebo. Budimo ljudi sakramentalnog života i trudimo se najbolje živjeti ono što jesmo!"

Pjevanje na sv. misi animirao je Zbor mladih Varaždinske biskupije predvođen svojim voditeljem Damijanom Turkovićem, a na misi je premjerno izveden prvi hrvatski prepjev pjesme "Ne ja nego Bog", izvornog naslova "No io ma Dio" Marca Mammolia, skladanu povodom Carlovog proglašenja blaženim 2019. godine.

Molitveno-slavljeničko bdjenje završilo je adoracijom i poklonom Gospodinu u Presvetom Oltarskom Sakramentu.

Na izlazu iz katedrale, okupljeni su mogli uzeti kartice sa mislima bl. Carla Acutisa.