Holywin - svetost pobjeđuje

dscn1147Uoči svetkovine Svih svetih, u petak 31. listopada, svi tragovi doslovno su vodili u varaždinsku katedralu gdje je održano prvo molitveno-slavljeničko bdijenje na razini biskupije "Holywin" , a koje je započelo u 21 sat. Katedrala Uznesenja BDM na nebo dočekala je posjetitelje u polumraku, a do cilja ih je vodila svjetlost koju su slijedili i sveci.

Naime, upaljene lučice ispred i unutar katedrale vodile su prisutne do Stola Gospodnjeg, a izrezani tragovi na kojima su pisala imena svetaca označavala su put kojim su hodali sasvim obični, no u jednom posebni ljudi - slijedili su Božje tragove - Isusa, i tako postali sveti.

Prepuna katedrala najprije se poklonila Gospodinu u Presvetom Oltarskom Sakramentu, a potom je zapjevao slavljenički zbor. Pjevači i svirači došli su iz raznih dijelova biskupije, no s istim ciljem - zajedno su, bez isticanja sebe i svojih kvaliteta, poklonili pjesmu Isusu. Zbor je okupio Željko Martinković, dok je dirigentica bila Sofija Cingula. Kroz 14 otpjevanih pjesama, prisutni su prvo zazvali Duha Svetoga, a zatim promišljali o Gospodinovoj žrtvi na križu za nas, o našem pozivu na svetost te o djelima koja su činili, a koja nisu komplicirana ili toliko zahtjevna, a da mi danas to isto nebi mogli učiniti.

O važnosti obiteljske molitve koja pridonosi harmoniji i zajedništvu te o važnosti molitve upućene svecima koji su naši zagovaratelji na Nebu te donositelji Milosti, ukazali su članovi molitvene zajednice Totus Tuus iz Čakovca kratkim skečem.

Drugi dio večeri bio je rezerviran za slavlje Svete mise koju je predvodio povjerenik za mlade Varaždinske biskupije, vlč. Tihomir Kosec, u zajedništvu s okupljenim svećenicima vlč. Sinišom Blatarićem, vlč. Petrom Mlakarom, vlč. Danijelom Hercegom, vlč. Nikolom Markušićem i dva đakona, Nikolom Tomaševićem i Leonardom Šardijem.

Vlč. Kosec je u homiliji pokušao objasniti tko su sveci Katoličke Crkve i zašto su oni važni. Kroz kratku prezentaciju prikazao je razlike "naših" i "vaših" blagdana i praznika, odnosno svetaca i simbola, te ocijenio kako se Crkva pokušava imitirati "jer svaki čovjek intuitivno zna da je Crkva hram svetih".

"Pravi kršćanin treba biti prkosan", poručio je vlč. Kosec te dodao kako okupljeni u katedrali zapravo prkose smrti koja se slavi "vani".

"Svaki čovjek želi biti svet, bio vjernik ili nevjernik. No, postoji netko tko nas skreće s tog puta", istaknuo je vlč. Kosec te kazao kako se danas kroz stalno "gutanje zabave" nastoji spriječiti čovjeka da prestane razmišljati, odnosno lakše se njime manipulira jer ga se zatupljuje.

Prisutnima u katedrali, vlč. Kosec je kazao kako trebaju biti ponosni što su dio Crkve koja je pak "čuvarica baštine - riznica Božanskih stvari i stvarnosti".

"Koliko bogatstva Crkva ima, pritom ne mislim na zlato ili ne znam što sve ne, nego na ključeve spasenja u sebi, a spasenje je Isus Krist. No, postoje i mali ključići – sveci, uz čiju pomoć možete doći i do glavnog stola gdje se nalazi Krist", naglasio je vlč. Kosec.

"Sveci su mali ključevi kojima se otvaraju vrata gdje dolazite do stola na kojem se nalaze blaženstva", dodao je te objasnio kako su u katedrali istaknuti tragovi svetaca, znanih i neznanih, proglašenih od Crkve i ne proglašenih, no oni koji se ne vide su tragovi svih prisutnih.

"Znate ono kad gledate televiziju pa vam se netko mota ispred televizora pa mu velite: 'Kaj je tebi tata staklar?' A sveci nam ne smetaju da vidimo Boga, dapače, oni nam pomažu da Ga kroz njih bolje vidimo. Oni su kao prozirno čisto staklo kroz koje se može vidjeti u Nebo. Dakle, njima je očito Tata staklar", istaknuo je vlč. Kosec te postavio pitanje: "Jesam li i ja ta ključanica kroz koju se može vidjeti Raj?".

Naime, objasnio je kako nije dobro ukazivati na sebe, nego na Njega - baš kako je radila i Marija.

"Marija uvijek pokazuje prema Nebu ili na djetešce koje drži: 'Ne ja, On!'", rekao je vlč. Kosec.

Na kraju je poručio kako valjda izaći na ulice jer ljudi su željni primjera.

"Izađimo van, dragi mladi, na vašim se licima prepoznaje da ste ovdje dobili svetački sjaj. Ljudi nas trebaju. Oni žele primjere, žele biti spašeni. Žele vidjeti u nama svetost, vidjeti ljude koji pristojno govore, koji su pošteni i koji će podmetnuti leđa", zaključio je vlč. Kosec.

Slavljenički zbor pjevao je i tijekom Svete mise, a okupljeni u katedrali mogli su izvući i malu sličicu sveca ili blaženika kojeg ili koju mogu pobliže upoznati i kojem ili kojoj se mogu moliti.

jb

bh