"Duhovi - Varaždin 2018."

VARAŽDIN, 11.-19.5.2018. S radošću vas i ove godine pozivamo na sadržajima bogatu Duhovsku osminu uoči same svetkovine Duhova i Duhovsko bdijenje koje organizira i koordinira Ured za pastoral mladih Varaždinske biskupije. Pogledajte što smo vam pripremili!

Duhovska osmina uoči same svetkovine Duhova održavati će se od 11. do 19. svibnja 2018.godine, dok će se samo Duhovsko bdijenje mladih održati 19. svibnja 2018. u Varaždinu. Ove će godine koncept susreta, kao i prošle godine, biti malo drukčiji. Podsjećamo, prethodnih smo godina „izašli“ iz prostora varaždinske katedrale i tako, hodajući ulicama triju glavnih biskupijskih gradova, posvjedočili novost koja se dogodila silaskom Duha svetoga nad apostole na dan Pedesetnice. Ove godine će gradske župe i samostani grada Varaždin otvoriti vrata svih župnih i samostanskih crkvi kako bi svi vjernici – ne samo mladi (koji organiziraju i koordiniraju susret) – mogli, prema vlastitom afinitetu, sudjelovati u programu predviđenom za svaku pojedinu crkvu. Plan i mjesto kao i satnicu događaja, donosim dolje niže. Osim plana samog Duhovskog bdijenja 19. srpnja 2017.,  donosimo vam također i plan čitave duhovske osmine.

Duhovska osmina
  • 11. svibanj, petak; Franjevački Trg u 19:30 sati:
    • Koncert duhovne glazbe (Antonio Tkalec, Čedo i Matija Antolić, vlč. Tihomir Kosec, The Scifidelity Orchestra, Bogoslovski Ben(d) Sirah
  • 15. svibanj, utorak; katedrala u 19:00 sati
    • sveta misa i duhovna obnova – svjedočanstvo vlč. Ivana Grbešića i branitelja domovinskog rata Vilima Karlovića: Obraćenje i oproštenje
  • 16. svibanj, srijeda; Franjevački Trg 1 (zgrada Varteksa)
    • štand: prezentacija i prodaja majica s logom „Ne PSUj – ČOVJEKUj
  • 17. svibanj, četvrtak; crkva sv. Nikole u 19:30 sati
    • Tribina sa okruglim stolom: Znanost i vjera (gosti predavači: genetičar dr.sc. Petar Mitrikevski, filozof dr.sc. Stipe Kutleša, fizičar prof. dr.sc. Marijan Šunjić, liječnik/bioetičar dr.sc. Mirjana Radan, teolog dr.sc. Branko Murić)
  • 18. svibanj, petak: katedrala u 20:00 sati
    • cjelovečernje klanjanje

Duhovsko bdijenje

Drugi dio Duhovske osmine samo je Duhovsko bdijenje 19. svibnja u Varaždinu. Program bdijenja započinje okupljanjem u crkvi sv. Nikole biskupa u 20 satiBdijenje je ove godine koncipirano kao dan otvorenih vrata crkava grada Varaždina i zamišljeno da svaki sudionik sam kreira svoje vrijeme (od 20:20 – 22:15 sati, tj.vrijeme boravka u pojedinoj crkvi je proizvoljno) do zajedničke sv. mise u katedrali u 22:30 sati prema ponuđenom programu. Svi programi započinju u 20:20 sati, osim navedenih izuzetaka:
  • susret osoba s invaliditetom: katedrala u 10:00 sati (voditelj vlč. Leonard Šardi)
    • 10:00 - prigodni program
    • 10:30 - obilazak grada, kava
    • 12:00 - sv. misa (katedrala)
    • 13:00 - ručak u Caritasovom domu
  • Dobri Pastir – susret obitelji i bračnih parova: Jezik obitelji – jezik ljubavi17:00 sati (voditelj fra Zdravko Tuba)
  • Sv. Nikola – molitva ružarija (Pro)Hodaj s Marijom, dođi k Isusu!
  • Uršulinke – čitanje Božje riječi: Riječim da te izliječim
  • Sv. Trojstvo (kapucini) – klanjanje pred Presvetim Oltarskim Sakramentom: U sabranosti – pred Isusom
  • Franjevci – svjedočenje: Čudesa? Događaju se!
  • Varaždinska katedrala: sveta misa u 22:30 sati
Brzo, brzo, zabilježite ove datume u svoje vremenike i kalendariće! Animirajte svoje prijatelje, obitelji i poznanike, župljane - potaknite svoje župnike i vjeroučitelje, okupimo se oko Krista te još jednom pružimo svjedočanstvo svijetle budućnosti naše mjesne crkve! Budućnost je upravo u vama mladima! Budimo i ove godine "sol" ove naše domovine Hrvatske! Dočekajmo zajedno svetkovinu Duhova! S velikom vas radošću iščekujemo! :-)

Prigodni plakat za "Duhovi - Varaždin 2018." možete preuzeti ovdje, za koncert duhovne glazbe ovdje, a za znanstvenu tribinu ovdje.