Europski susret mladih u Pragu

Europski susret mladih u PraguZavršio je 37. europski susret mladih koji se ove godine održao u srcu Europe, u Pragu, pod geslom "Vi ste sol Zemlje".

Iako je bilo dosta hladno i pao je snijeg, toplina kršćanske ljubavi u srcima 30 000 mladih ostavljala je traga na svakom koraku. Prijateljice iz Hrvatske, prijatelji iz Francuske i Njemačke i ja, bili smo tim animatora na gimnaziji u kojoj smo smjestili 200 mladih (iz Portugala, Francuske, Španjolske, Litve, Ukrajine, Poljske, Hrvatske, Rumunjske).

U Pragu, najvećem ateističkom gradu Europe (njih 60 posto se izjašnjava ateistima), osjeća se velika vjerska kriza. Mnoge su crkve i župe zatvorene te više ne postoje, a kršćani su manjina. Nismo imali nikakvu župu niti obitelj u kojima bi bili smješteni, iako je više od polovice mladih bilo smješteno po obiteljima, koji su iznijeli svoja pozitivna i topla iskustva. Iz svih ovih navedenih razloga, na nama je bila velika odgovornost, motivacija i posao da animiramo ove mlade i to na način da smo svakodnevno organizirali doručak, jutarnju molitvu, raspravu u manjim grupama na razne vjerske tematike, odlazak na tuširanje u susjednu sportsku dvoranu, molitveno bdijenje za mir u svijetu, “Festival naroda” (novogodišnji zabavni program na kojem je svaka država predstavila svoj tradicionalni (božićni) ples, pjesmu).

Imali smo svakodnevne dogovore i međusobne sastanke, bili smo stvarno odlična ekipa, nadopunjavali smo se i dobro uskladili unatoč razlici u godinama, a pretrpjeli smo i spavanje u vrećama u zagrijanim školskim učionicama te nedostatak sna zbog mnogih obaveza.

Prag je lijep grad, s raznim kulturnim i umjetničkim znamenitostima. Iako je broj Hrvata na ovom susretu bio poprilično velik, na nacionalnom susretu ih je bilo preko 300, nas volontera je bilo malo, nešto više od šezdesetak. Također je bilo malo onih hrabrih, spremnih za žrtvu, koji bi bili animatori u školama, jer je njihova potreba ove godine doista bila velika, budući da je, kako to nažalost biva, velik broj onih koji dolaze kao turisti i iz nekih krivih razloga.

Vjerujemo da smo uspjeli probuditi građane Praga da se obrate te da naše poslanje i žrtva nisu bili uzaludni jer smo donijeli Kristovo svjetlo i mir u njihov grad, molili smo za njih kao i za sve ljude na svijetu šireći ljubav i radost. Veoma sam sretna što sam mogla biti dio ove prekrasne atmosfere te sam zahvalna Bogu i prijateljima iz tima što smo zajedno bili Kristovi svjedoci i sol Zemlje. On nas sve poziva da ojačani Njegovim Duhom, hrabro koračamo kroz životna iskušenja i prenosimo Ga svim narodima svijeta.

Odvažite se stoga dragi mladi na sljedeću etapu Hodočašća povjerenja na Zemlji, 38. europski susret mladih koji će se održati u Valenciji! Božji blagoslov neka je uvijek sa svima vama!