Zanimljivosti SHKM-a

unnamedSusret hrvatske katoličke mladeži počeo se pripremati prije dvije godine, a ukupni troškovi susreta procjenjuju se na 2,5 milijuna kuna, stoji u priopćenju za medije dubrovačkih organizatora SHKM-a.

Središnje euharistijsko slavlje održalo se na prostoru od oko 15 000 m2, u luci Gruž, na kojem je prije 11 godina sveti Ivan Pavao II. služio svetu misu, a čije su relikvije bile tada prigodno izložene ispod oltara.

Na SHKM-u bilo je više od 35 000 mladih iz Hrvatske i dijaspore, a u Dubrovniku se parkiralo 640 autobusa.

Organizatori SHKM-a tvrde kako je 80% sudionika koji su prenoćili na području Dubrovačke biskupije, a to je brojka od 23.000, bilo smješteno po obiteljima, a 20% ili 5.000 u sedam školskih dvorana, pet sportskih dvorana te u samostanima i župnim uredima. U organiziranju smještaja sudjelovale su sve župe biskupije – 61. Čak 1.640 mladih s područja Dubrovačke biskupije uključilo se u pripreme SHKM-a, dok ih je sveukupno bilo 3.000.

Na Susretu su boravili i apostolski nuncij u RH, 15 biskupa i 500 svećenika.

FUN FACTS:

• Državni hidrometeorološki zavod izvijestio je da je 26. travnja u Dubrovniku, količina padalina iznosila 20.7 litara po metru kvadratnom
  • Svaki sudionik SHKM-a je prosječno propješačio 4 kilometara – kada bi zbrojili sve korake, četiri bi se puta mogla okružiti planeta
  • Za pozornicu i rasvjetu bilo je osigurano 240kW električne energije, a postavljeno je 2km energetskih kablova. Uz 300 stupića, bilo je potrebno 2km pregradne trake da se organizira podjela polja i usmjeravanje sudionika unutar Luke Gruž.
  • Postavljeno je 125 slavina za vodu za sudionike
  • 130 svećenika je dijelilo pričest u subotu
  • 2.800 sudionika bilo je smješteno na otocima
  • 9.000 Internet korisnika pratilo je događaje SHKM-a putem live-streaminga dulje od 10min, a 14.000 se uključivalo povremeno
  • Broj trajno angažiranih volontera je bio 1640 – 300 bavilo se regulacijom prometa i parkinga, 300 njih bili su redari u luci Gruž, 800 njih bili su domaćini i voditelji autobusa, 100 ih je pjevalo u biskupijskom zboru, a ostali su bili u službama unutar pretprogramskog sadržaja

Na Susretu u Dubrovniku posebno se sjećalo na dvojicu volontera koji su poginuli u prometnoj nesreći na Božić 2013. godine, a to su bili Luka Tolj i Danijel Sentić.

J.B.