Osvrt povjerenika za mlade Varaždinske biskupije na proteklu godinu

Osvrt povjerenika za mlade Varaždinske biskupije na proteklu godinuDragi mladi!
Kraj je još jedne školske i akademske godine, a započelo je vrijeme odmora. Dobro je, stoga, skupiti dojmove, podvući crtu ispod onoga što je bilo, reći Bogu hvala i krenuti na zaslužen odmor. No, prije tog zasluženog odmora ipak nekoliko riječi ili zahvala za proteklo vrijeme koje je bilo i ove godine sadržajno i, nadam se, duhovsko i plodonosno.

Zahvalan sam na svemu što mi je predano u nasljeđe od mojeg prethodnika vlč. Damjana, na čemu se nadopunjuje i gradi aktualan pastoral, kao i na divnim ljudima, animatorima, suradnicima, onima koji su se s puno snage angažirali kada je to potreba iziskivala, kao i nekolicini koja je uvijek tu kada god treba „potegnuti“, bilo kao suradnici bilo kao prijatelji. I ove godine lijepe je stvari učinio naš biskupijski zbor mladih, zatim zajednica i zbor mladih varaždinske katedrale koji svake nedjelje animira večernju svetu misu u katedrali. Pokrenute su ponovo i nogometne snage te se održao, za sada, jedan inicijalni turnir koji je probudio želju da se i sportom, napose sportskim ponašanjem živi evanđelje, davši tako vjetar u leđa novim turnirima. Iskazali su se na poseban način i naši (biskupijski) katolički skauti za koje je probuđen i sve se više budi interes i u drugim župama. Pokazana je, dakle, inicijativa, a sada treba dalje ugrađivati volju i ljubav u ono za što osjećamo da nas je Duh „pogurnuo“. Neizostavne su tu i naše časne sestre na području Biskupije, i snaga njihovih karizma u okupljanju i razvoju pastorala mladih. Iako su daleko iza nas neki datumi i događaji, neka budu spomenuti i oni da ih se prisjetimo i u tom smislu obnovimo zahvalnost zbog dogođenog. U listopadu 2014. susret mladih bio je kod uršulinki i već tradicionalni Marija fest u Molvama. Zatim smo po prvi put, okupivši mnoge zborove mladih u jedan slavljenički, u našoj katedrali pod nazivom Holywin svečanim programom i sv. misom proslavili svetkovinu Svih Svetih, (ponovivši tako pjesme s nezaboravnog festivala Duga sa susreta mladih u Ludbregu krajem kolovoza). Nije nedostajalo različitih programa ni tijekom adventa, a oni koji svoju duhovnost vežu više uz francuski Taize mogli su prisustvovati i osjetiti djeličak te duhovnosti zajedničkom molitvom s bratom Ulrichom u katedrali krajem studenog. Dio tog ozračja mogli su posebno doživjeti mladi koji su se zaputili na „Hodočašće povjerenja na zemlji“, dočekavši Novu godinu u Pragu, ili pak ostavši kod kuće, u tom sličnom duhovnom ozračju bdjeti molitvom u crkvi Dobrog Pastira. Tek što smo zakoračili u Novu 2015. godinu, 10. siječnja održan je, nakon nekoliko godina stanke, biskupijski malonogometni turnir u Trnovcu. Već uobičajen susret zborova na Stepinčevim notama u čast proslave bl. A. Stepinca u istoimenoj koprivničkoj župi bio je dobar uvod u korizmenu duhovnu obnovu pod nazivom Muškarci i žene s križnoga puta krajem veljače, da bi ta čitava priprema ušla u svoj vrhunac petog korizmenog tjedna u, ove godine, malojubilarni, 15. po redu Planinarski križni put za mlade pod geslom Silom Slave Njegove. Vremena za predah nije bilo previše jer je odmah nakon Uskrsa uslijedio Uskrs fest na kojem su sudjelovala tri predstavnika iz naše biskupije. Posebno je živo ove godine bilo u Čakovcu i Šenkovcu gdje smo, nakon sadržajno ispunjene duhovske osmine, proslavili silazak Duha Svetoga, tj. rođendan Crkve, duhovskim bdijenjem uoči samih Duhova. To je bio prvi naš izlazak iz katedrale i Varaždina, jer „Duh puše gdje hoće“. Zapaženo mjesto pripalo je i jednoj humanitarnoj akciji, točnije koncertu i promociji CD-a pod nazivom „Na obali“, bivšeg bogoslovskog benda i mladih iz ZMVK-a koji su na istom nosaču zvuka snimili novi misni ordinarij za mlade, a temeljem kojeg je za jednu siromašnu peteročlanu obitelj prikupljeno i do sada uplaćeno 40 000 kuna. Naposlijetku smo školsku i akademsku godinu zaključili svečanim misnim slavljem u našoj katedrali 28. lipnja, ali i ne manje važnim događajem, naime, svečanom prisegom naših biskupijskih katoličkih skauta na 326. Zavjetnom hodočašću grada Varaždina na Mariji Bistrici 5. srpnja.

Na kraju još jednom izričem VELIKI HVALA svima vama koji na bilo koji način ulažete svoje energije u rad s mladima i sami ste mladi; kao svećenici, animatori, zborovođe i zboraši, katehete, administratori e-stranica, sportaši, ministranti i ini, na svom trudu kojeg ulažete u radu s mladima na župnoj, dekanatskoj, biskupijskoj razini kao i na razini čitave Hrvatske biskupske konferencije. Hvala našem nebeskom Ocu koji je udahnjivao u svaki naš pokret snagu i radost Duha kao i radikalnost i neustrašivi primjer našeg Gospodina i brata Isusa Krista.

Svima veliko hvala i Božji blagoslov! +

Vlč. Tihomir Kosec,
predstojnik Ureda za pastoral mladih varaždinske biskupije