Četvrti izlet Planinarske sekcije Ureda za mlade Varaždinske biskupije - na Kalniku!

VARAŽDIN, 4.03.2017. Protekle subote održan je četvrti izlet Planinarske sekcije Ureda za pastoral mladih Varaždinske biskupije - na Kalnik.

Kalnik je gora smještena u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, veći dio je u Varaždinskoj županiji, a manji u Koprivničko-križevačkoj županiji. Bilo planine dužine oko četrdesetak kilometara proteže se od istoka do zapada i širine desetak kilometara. Ona je pretežno obrašćena bjelogoričnom šumom, dok njezin središnji dio krase gole stijene i meta su velikom broju planinara, planinara penjača i izletnika. Najviši vrh je Vranilac (643 m), a planinu Kalnik presjecaju mreže planinarskih, makadamskih i šumskih puteva.

Po okupljanju u Varaždinu, dvadesetero sudionika iz svih krajeva naše biskupije zaputilo se put Ljubelja i svetišta Majke Božje Hruškovske. Okrijepljeni jutarnjom molitvom sudionici su krenuli put vrha. Odabrana ruta uspona vodila je kroz šumske putove obasjane jutarnjim suncem. Uspon je protekao u razgovorima, šali i uživanju u ljepoti prirode koja se polako budi, a sve pod budnim okom vlč. Tihomira Koseca, povjerenika za mlade naše biskupije.

Po dolasku kod planinarskog doma, uslijedio je uspon na stari grad Veliki Kalnik te okrepa uz topli čaj i kavu te zajednički ručak. Pohod Kalniku nastavili smo usponom na najviši vrh Kalnika, Vranilac, preko 7 kamenih grebena, popularno nazvanim "kalnički zubi". Pogled koji se sterao sa "zuba" ostavljao je bez daha.

Pluća napunjenih svježeg planinskog zraka i radosni zbog još jednog lijepog zajedničkog uspona, sudionici su se uputili u podnožje. Po dolasku k autima, uslijedila je kratka zajednička molitva zahvale na svim dobročinstvima koje nam je dobri Bog podario ovog prekrasnog dana te se zadovoljnih srdaca zaputili svojim domovima. Tebi, dragi čitaoče, upućuju poziv da im se pridružiš na slijedećem izletu!

(tekst: M.K., fotografije: B.H., B.C.)