"Duhovi" 2016.

VARAŽDIN/KOPRIVNICA, 8.-14.05.2016. S radošću vas i ove godine pozivamo na sadržajima bogatu Duhovsku osminu uoči same svetkovine Duhova i Duhovsko bdijenje mladih. Pogledajte što smo vam pripremili!

"Ponovno živimo babilonsko iskustvo kada su ljudi prigrabili toliku vlast i mislili da mogu zasjesti na Božje mjesto. Ali, evo što se u Babilonu dogodi: Dok su ljudi zajedno radili da izgrade toranj, iznenada su shvatili da grade jedan protiv drugoga. Dok su pokušavali biti kao Bog, zaprijetila im je opasnost da više ne budu ljudi, jer su izgubili temeljnu osobinu ljudskog bića: sposobnost sloge, razumijevanja i zajedničkog djelovanja. Jedinstvo se među ljudima može ostvariti samo po daru Duha Božjega, koji daje novo srce i novi govor, novu sposobnost komuniciranja. On je plamen ljubavi, sposoban preobraziti, što se dogodilo apostolima na Duhove. Nestalo je straha, srce je osjetilo novu snagu, jezici se odriješili i započeli slobodno govoriti, tako su svi mogli razumjeti naviještanje umrlog i uskrslog Isusa Krista. Tamo gdje bijaše podjela i otuđenost, na Duhove zavlada jedinstvo i razumijevanje. Zahvaljujući Duhu Svetome Crkva je mjesto jedinstva i zajedništva u Istini, a kršćanski djelovati ne znači biti zatvoren u svoj ja nego susretati se i uzajamno prihvaćati. Duh nas uvodi u svu istinu, koja je Isus, da je produbljujemo i shvaćamo. Ne rastemo u spoznaji ako smo zatvoreni u sebe, rastemo samo ako smo sposobni slušati i dijeliti s dubokom nutarnjom poniznošću u zajednici Crkve. Jasnije nam je što je Babilon a što su Duhovi. Gdje ljudi žele postati Bog, mogu samo biti jedan protiv drugoga. Gdje naprotiv prihvaćaju istinu, otvaraju se djelovanju Božjeg Duha koji ih podupire i ujedinjuje. Čovjek ipak, kako tvrdi sveti Pavao, nosi u sebi nutarnje sukobe, podjele, osjeća poticaje tijela i poticaje Duha, a mi moramo birati jer kompromis nije moguć. Sveti Pavao nabraja djela tijela, a to su grijesi sebičnosti i nasilja, poput neprijateljstva, nesloge, ljubomore, nesuglasica; misli i djela koja onemogućuju ljudski i kršćanski život. Duh nas Sveti, naprotiv, vodi prema visinama Božjim, da već na ovoj zemlji živimo božanskim životom koji je u nama. Sveti Pavao tvrdi da su plod Duha ljubav, radost i mir, prijeđimo iz babilonske raspršenosti u jedinstvo Duhova. Dragi prijatelji, moramo živjeti po Duhu jedinstva i istine, i stoga imamo moliti da nas Duh Sveti prosvijetli i vodi da pobijedimo privlačnost svojih istina a prihvatimo Kristovu istinu koju naviješta Crkva." (Joseph Ratzinger, papa u miru)

Potaknuti ovim riječima i ohrabreni iskustvom protekle dvije godine, dvjestotinjak i više mladih naše biskupije hodočastilo je župama i ulicama Varaždina i Čakovca. Bogati duhovni program u razmatranju svoje otvorenosti djelovanju Duha Svetoga u svom konkretnom životu, zazivajući: "Dođi, Duše Sveti!", ove je gradove učinilo hodočasničkim gradovima! Ove godine želja nam je u još većem broju, vođeni Silom odozgor, učiniti Koprivnicu hodočasničkim gradom! Stoga vas ponovo pozivamo na Duhovsku osminu i Duhovsko bdijenje za mlade pod nazivom "Duhovi" 2016.!

Za blagdan Duhova i ove ćemo se godine na poseban način pripremati kroz Duhovsku osminu! Ona će započeti u nedjelju8. svibnja, gostovanjem ansambla Kolbe i glazbenog sastava Novo Svitanje sa Svetog Duha u Zagrebu koji će u varaždinskom HNK-u izvesti poznati i od publike izvrsno prihvaćeni mjuzikl "Život za život" s početkom u 20 sati. Duhovsku osminu nastavljamo u utorak, 10. svibnja, projekcijom filma uz katehezu koja će biti održana u dvorani Pastoralnog centra Varaždinske biskupije (Zagrebačka 3) u Varaždinu s početkom u 20 sati. Ove će godine biti prikazan film "The Mission" (1986.), a u film će nas svojom kratkom katehezom uvesti naš povjerenik za mlade, vlč. Tihomir Kosec. U četvrtak, 12. svibnja, vlč. Tihomir Kosec, naš povjerenik za mlade, održat će duhovnu obnovu pod nazivom "Kako znamo jesmo li nanovo rođeni?". Duhovna obnova počet će sv. misom u varaždinskoj katedrali u 19 sati.

Petak, 13. svibnja, ove je godine rezerviran za akciju "Ne PSUj - ČOVJEKUj" kojom se želimo boriti za Hrvatsku bez psovke! Toga će dana biti postavljen štand na Trgu Kralja Tomislava u Varaždinu na kojem ćemo od 9 do 20 sati prodavati majice i druge promidžbene materijale s prigodnim logom u čiju su se izradu uključili mnogi vjernici svih uzrasta!

Vrhunac ovogodišnje duhovske osmine kojoj je i cilj pripremiti svakoga od nas za blagdan Duhova, bit će Duhovsko bdijenje za mlade koje će u subotu, 14. svibnja biti održano - u Koprivnici! Program bdijenja započet ćemo okupljanjem u parku iza crkve sv. Nikole biskupa u 19.00 sati, gdje ćemo u molitvi i procesiji sa svijećama ući u samu župnu crkvu sv. Nikole, iz koje ćemo u procesiji krenuti prema franjevačkoj crkvi sv. Antuna Padovanskog i potom se, nakon klanjanja, uputiti prema župi bl. Alojzija Stepinca gdje ćemo slaviti svetu misu oko 23.30 sati.

Brzo, brzo, zabilježite ove datume u svoje vremenike i kalendariće! Animirajte svoje prijatelje, obitelji i poznanike - potaknite svoje župnike i vjeroučitelje, okupimo se oko Krista te još jednom pružimo svjedočanstvo svijetle budućnosti naše mjesne crkve! Budućnost je upravo u vama mladima! Budimo i ove godine "sol" ove naše domovine Hrvatske! S velikom vas radošću iščekujemo! :-)

Prigodni plakat za "Duhove" 2016. možete preuzeti ovdje, a plakat za mjuzikl "Život za život" ovdje.